ФОРУМ Рецепти за Красота
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Масаж на ходилата: за какво е полезно и как да го направите?

Go down

Масаж на ходилата: за какво е полезно и как да го направите? Empty Масаж на ходилата: за какво е полезно и как да го направите?

Писане by Рецепти за Красота Сря Авг 16, 2023 6:39 pm


Първоначално изкуството на масажа на краката беше достъпно само за практикуващите ориенталска медицина, след това успешно премина към европейците. Тази полезна за здравето процедура непрекъснато се развива и днес всеки може да отпусне мускулите на краката с масажиращи движения. Полезно и здравословно е след натоварен ден да се отпуснем и да дадем на тялото си тази полезна процедура, стига разбира се да сме запознати  с техниката на този вълшебен масаж.





    



Особености
 






Нека започнем с малко анатомично отклонение. Нашето стъпало е дисталната част на долния крайник, която се състои от двадесет и шест кости и тридесет и три стави. Ходилото ни осигурява свобода на движение, способност за поддържане на равновесие и устойчивост на различни движения.

Надлъжният и напречен свод на стъпалото "разтоварват" долните крайници, таза и гръбначния стълб. Правилното положение на крака се осигурява не само от мускулите и кръвоносните съдове. Стъпалото се поддържа от 107 връзки, 31 сухожилия и 70 000 нервни окончания.

Последните образуват рефлексогенни зони, свързани с работата на вътрешните органи и системите на тялото. Неслучайно краката са пряко отражение на нашето здраве, тъй като тяхното състояние показва наличието на заболявания. И така, кожата на краката с бял нюанс „говори“ за анемия, а червеното - за наличието на диабет или сърдечно-съдови заболявания. Мокрите и студени крака "сигнализират" за заболявания на щитовидната жлеза, а горещите крака могат да бъдат признаци на хипертония или атеросклероза.





 

Не е необичайно неразположението или вирусната инфекция да реагира с болка в краката. Често тези неразположения могат да бъдат отстранени с правилната масажна техника: точков натиск, разтриващи "спирални" и потупващи движения, поглаждащи движения с натиск.


  





Често процедурата започва със спокойни удари и завършва с тях. Така не само облекчавате напрежението от мускулите на краката, но и подобрявате здравето на целия организъм.

Преди да преминем към тънкостите на масажните техники, нека видим колко полезна е този вид медицинска процедура.






     (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});





Ползи
 






Благоприятният ефект върху тялото позволява използването на масаж като спомагателна терапия. С негова помощ се коригират такива ортопедични патологии като плоскостъпие /много нисък свод или никакъв свод/, валгусно стъпало /варусна деформация на стъпалата - завъртането на стъпалото навътре, докато куполът и оста на стъпалото са огънати, а краката в долната част на крака образуват кръг/, шпори /костната шпора е израстък на допълнителна кост. Обикновено се развива там, където се срещат две или повече кости/ или артроза /хронично невъзпалително ставно заболяване, при което се разрушава ставният хрущял и се променя съседната костна тъкан/. Масажът на краката често се предписва при наличие на първите признаци на разширени вени и атеросклероза. При пациенти с диабет помага за предотвратяване на редица усложнения, включително "диабетно стъпало".


Десет до двадесет минути на ден успокояващ масаж на краката подобрява кръвообращението, понижава кръвното налягане и облекчава мигрената. Леките масажиращи движения намаляват тревожността, помагат за отпускане и подобряват съня. Масажът облекчава симптомите на ПМС при жените, а мъжете прибягват до тази рефлексотерапия, за да предотвратят заболявания на тазовите органи. Независимо от пола, поглаждащите движения помагат за подобряване на общото състояние, подмладяване на тялото, нормализиране на метаболитните процеси и подобряване на настроението.

В края на краищата, той намалява риска от наранявания на краката и глезенните стави, помага за подобряване на спортните постижения. Ако проблемът вече се е случил, можете да ускорите възстановяването и да облекчите болката в увредения мускул чрез поглаждане и триене.





Вреди
 





С всички плюсове, масажът е физиотерапевтична процедура, която не е разрешена за всички.

Рефлексотерапията е абсолютно противопоказана при пациенти с психични разстройства, холелитиаза и дерматологични заболявания.

Масажирането е неприемливо при наличие на гангрена и конвулсивен синдром, трофични язви и тромбофлебит.

При туберкулоза, заболявания на кръвоносната система, онкология също е забранено. Треска или обостряне на хронично заболяване също е пряко противопоказание.





Видове масаж
 






Ако сте се заели да подобрите здравето си и благосъстоянието на близките с помощта на масаж на краката, направете го, като вземете предвид рефлексните зони, разположени на стъпалото.

Местоположението им трябва да е известно за качествена и пълна процедура.

Центърът на петата се проектира от яйчниците. Ако най-малкият натиск води до болка или дискомфорт, посетете гинеколог: напълно възможно е да се наложи да спрете възпалителния процес. При мъжете центърът на петата се масажира за укрепване на здравето на простатата, най-малкият дискомфорт също трябва да служи като причина за посещение на лекар.

Активните масажни действия, насочени към свода на стъпалото, ще помогнат за преодоляване на безсънието.

Симптомите на заболявания на стомаха, надбъбречните жлези и бъбреците ще бъдат улеснени чрез масажиране на точка в извивката на свода.


Масажът на страничните части на стъпалата ще „излекува“ заболявания на ушите. Също така този вид манипулация е полезна при възпалено гърло или бронхиално заболяване.

При хрема и синузит трябва активно да месите пръстите на краката си.

На крака има своеобразни "бутони", които ви позволяват да повлияете на определени органи. И така, палецът е проекция на хипофизната жлеза, предната част на ходилото и арката на левия крак са отговорни за дейността на сърдечния мускул. Последната се стимулира допълнително чрез масажиране на изпъкналата част под палеца.

Върхът на всеки пръст на крака се масажира, за да се отървете от мигрена.

Манипулациите върху сгъвката на втория и третия пръст стимулират зрителния нерв.

Централната част на стъпалото се включва активно, ако пациентът страда от белодробни, астматични заболявания или задух.

Към днешна дата има много методи за подобряване на тялото ви, но ние ще изброим само популярните.

Рефлекторният масаж се счита за най-лесният и ефективен. Дори древните китайски лечители са установили, че масажирането на определени зони осигурява прилив на Ци – енергия, която възстановява здравето. Следователно, същността на този масаж е да се повлияят определени области на стъпалото, за да се възстанови притока на кръв. Този метод също така помага за елиминиране на токсините и възстановяване на естественото състояние на тъканите. Въздействието върху зоните трябва да е релаксиращо, а самото третиране на подметката да става според нарастващата сила на натиск.




    

Акупресурен японски масаж, наречен "шиацу". Неговата техника се изпълнява чрез ритмично натискане върху биоактивните точки на подметката. Шиацу е предназначен за повишаване на имунитета и ускоряване на процеса на възстановяване. Все пак имайте предвид: извършването на процедурата в тази техника изисква опит, умения и знания. Ако искате да изпитате полезните свойства на шиацу, свържете се с опитен масажист.

Тайландската техника облекчава болката в краката и се бори с мускулното напрежение, а също така помага за възстановяване на функциите на всеки вътрешен орган.






 

Индийският масаж се извършва с лечебно масло, а за техниките на тайландския масаж изберете кремове или ароматни масла, чиято миризма ви действа успокояващо.


  






Това става чрез масажиране на пръстите на краката, всеки от които "отговаря" за определен орган.

Палецът (а именно горната му част) проектира работата на черния дроб върху себе си, а долната му част, произхождаща от външния ръб на нокътя, отговаря за работата на далака и панкреаса. "Общият" масаж на палците помага за справяне с психо-емоционални разстройства, мигрена, жълтеница, гастрит и язва.

Масажирането на втория пръст подобрява функционирането на стомаха и насърчава по-доброто усвояване на храната.

Енергийните потоци свързват тънките и дебелите черва с третия пръст, жлъчния мехур с четвъртия. Пикочно-половата система е свързана с малкия пръст.

Аюрведична масажна система, основана на древната индийска философия. Неговият основен постулат е единството на духовното, физическото и психическото начало, което се постига чрез масажиране на определени зони на стъпалото на човек. Всяка зона е свързана с един от елементите на Вселената. Например, петата е проекция на Земята, извивката на свода - Водата. Възглавничките на краката са свързани с огнения елемент, пръстите са свързани с Въздуха, а възглавничките на пръстите са проекция на Ефира.


Често както опитни, така и начинаещи масажисти използват масла от роза или сандалово дърво. Ако предпочитате етерични масла, добавете ги към избраното от вас базово масло. Приятният аромат на масла предизвиква релаксиращ или еротичен масаж - стъпалото се втрива с меки, леки движения, леко се натиска и дори леко се пощипва.

Светът не стои неподвижен, развитието на технологиите се отрази и на обичайния ръчен масаж. Първите устройства се появяват през осемнадесети век. Е, днес има такава посока като хардуерен масаж, представена от редица ултразвукови, вибро- и хидромасажори.

Последните са особено популярни в салоните за красота, където жените масажират краката си преди или след педикюрна процедура. Нараства популярността на акупресурните електрически масажори, които са висококачествена имитация на популярни масажни техники.




Как се прави масаж?
 





Неусетно стигнахме до самостоятелно пристъпване към масаж на ходилата. Нека да разгледаме стъпките за подготовка и провеждане на процедурата, които ще ви помогнат да я изпълните правилно.

Преди всичко обърнете внимание на няколко прости правила:

Подгответе място за предстоящия масаж. Температурата в стаята трябва да е подходяща, столът или диванът да са удобни.

Вземете ролка или възглавница, която да поставите под коленете си. За целта може да използвате хавлиена кърпа навита на руло. Ако смятате да осъществите масажа сами, подгответе удобна стойка.

Краката се масажират един след друг, покривайки свободния крак с мека кърпа или топло одеяло.

Максималната полза от процедурата ви позволява да извлечете използването на кремове и масла. Те са своеобразен катализатор за тонизиращ, релаксиращ и затоплящ ефект. Също така е приемливо да използвате специален охлаждащ крем.




    

Ако релаксиращият масаж на краката е важен за вас, можете да си направите масло. Вземете рициново, зехтин или соево масло като основа (не повече от две супени лъжици). Към него се добавят три капки масло от лавандула и по една капка масло от здравец и лайка, след което всички съставки се смесват. Лекарството е достатъчно за една сесия, една чаена лъжичка ще се използва за едно стъпало. Преди процедурата маслото трябва да се загрее до тридесет и седем градуса, а в края на масажа да се обуят топли чорапи.

Вечерните часове се считат за най-доброто време за релаксиращи процедури, когато сте у дома и релаксирате след напрегнат ден.

Масажът не се прави веднага след хранене: от вечерята до началото на сесията трябва да мине поне час. Точно преди сесията е полезно да изпиете чаша вода със стайна температура. След сесията трябва да направите същото, за да помогнете на тялото да премахне токсините.

Непосредствено след масажа не трябва да се пуши, защото отпуснатото тяло става лесно уязвимо към вредни вещества.

Масажът на стъпалата се извършва чрез поглаждане, разтриване, месене и дори вибрационни манипулации, като трябва да почувствате пълна релаксация по време на процедурата.

Подготвителната "работа" е завършена, нека да преминем към действие. Най-добре е да започнете със най-простата техника за самомасаж.


Трябва да се настаните удобно, да изпънете единия крак пред себе си, да свиете другия в коляното и да започнете да масажирате.

Горната част на ходилото трябва да се отпусне с меки удари. Това го загрява и стимулира кръвообращението. Движенията трябва да започнат отгоре и плавно да се предвижват към глезена. Поглаждането на горната част на стъпалото се извършва най-малко пет или шест пъти, след което се масажира долната част на стъпалото по същия начин.

За да отпуснете стъпалата и ставите, дланта на едната ръка трябва да обхване петата, фиксирайки крака. Хванете върховете на пръстите със свободната си ръка. След това леко завъртете крака пет пъти от дясно на ляво и обратно.

Когато ставите се отпуснат, пръстите могат да се изпънат. Едната ръка здраво държи крака под стъпалото. С палеца на втория трябва да натиснете долната част на големия пръст, така че бавно да се изпъне нагоре. След това пръстът трябва да се завърти около оста си, като го захванете с палеца и показалеца.

Движението се нарича гладко плъзгане. Едната ръка обхваща и фиксира петата, а пръстите на втората се движат плавно напред и назад между пръстите на краката. Плъзгането се извършва шест до седем пъти за всеки крак.

Повдигането се извършва по следния начин: с едната ръка фиксирате петата, а с долната част на втората натиснете върху основата на крака последователно отдясно и отляво. При извършване на тези действия не са необходими допълнителни усилия, тъй като възходът е чувствителен към усещания за притискане.

Крайният етап от процедурата е вече познатото поглаждане. Направете ги, обуйте уютни домашни чорапи и се насладете на домашния уют и приятен престой.


Топлите вани за крака подобряват кръвообращението и са отлична профилактика на остеохондроза. Те трябва да се извършват след масаж преди лягане, тъй като насън тялото се освобождава от натрупаните токсини, а топлата вода спомага за засилване на процеса на очистване. Температурата на водата трябва да бъде четиридесет-петдесет градуса, краката се държат в нея от петнадесет минути до половин час.

Друго прекрасно изобретение са магнитни стелки с еластични шипове на повърхността и терапевтични магнитни топки вътре. Носенето им се отъждествява с обичайното ходене бос. Те работят много просто: поставете магнитни стелки в чехли, поставете ги на боси крака и се разходете из апартамента за пет до десет минути. В началото може да има болка, но тя бързо преминава. Постепенно времето за ходене с магнитни стелки трябва да се увеличи до петнадесет минути.

У дома е допустимо да се използват различни ролкови масажори. Те помагат за затопляне на чувствителните точки на ходилото, върху която се проектират вътрешните органи. Ако има болка в някоя част на крака, не я пренебрегвайте. Опитайте се да посетите лекар възможно най-скоро, за да започнете своевременно лечение. Редовните упражнения ще разбият болезненото втвърдяване, което ще ускори оздравителния процес, но продължете да използвате масажора само с разрешението на лекаря.


Много фенове на масажа помагат не само на себе си, но и на близките си, позволявайки им да се отпуснат след натоварен ден. В края на краищата нежното докосване на топли ръце успокоява по-добре от всичко на света, плавните, методични движения допринасят за релаксация и като цяло процедурата ободрява и подобрява здравето.





    



Рецепти за Красота
Рецепти за Красота
Admin

Брой мнения : 43
Points : 126
Репутация : 0
Join date : 15.08.2023

https://www.receptizakrasota.com/

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите