ФОРУМ Рецепти за Красота
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Как правилно да изберем козметиката за лице?

Go down

Как правилно да изберем козметиката за лице? Empty Как правилно да изберем козметиката за лице?

Писане by Рецепти за Красота Сря Авг 16, 2023 6:50 pm

     Вижте още: Разкошни подмладяващи маски вместо БОТОКС     

Грижата за лицето и правилната козметика заема много важно място в живота на всяко момиче. Нуждаем се от кремове, лосиони, серуми, почистващи препарати за ежедневно поддържане на тонуса на кожата и в резултат на това младостта.

Сега на пазара има толкова широка гама от продукти за грижа за кожата, че не е трудно да се объркате. Как да изберем продукти сред хиляди производители, на кой ценови сегмент да дадем предпочитание? Нека се научим на това днес!

    

Защо е важно да можете да четете етикетите на кремовете?

Значи сте дошли в магазина. Пред вас десетки, дори стотици буркани. Идва консултант и силно ви съветва да изберете този. Съгласявате се, купувате продукта, носите го вкъщи, започвате да го използвате и ... не виждате никакъв ефект! И това е най-добрият случай! В най-лошия случай се появяват възпаление, зачервяване, акне по лицето. Срамота е. Какво да правя? Отидете в магазина и вземете следващия продукт, като напишете или по съвет на продавача (кой може да е компетентен)? Съгласете се, това е финансово и енергийно скъпо!

Много е важно да се научим да четем състава

Затова трябва да сте наясно с нуждите на кожата си и да можете да четете състава на етикетите – какво ще стане, ако сред съставките на крема има вещество, към което сте алергични?

Как да изберем вида продукт за грижа за кожата?

Не само марките за красота са представени в изобилие, но и видове продукти: кремове, масла, серуми, маски, флуиди, тоници, води, мисти... От какво точно се нуждае кожата ви?

За начало определяме състоянието на дермата: какво е това? Мазна, суха, чувствителна, пигментирана, набръчкана? Заставаме пред огледалото, внимателно се вглеждаме в лицето - обикновено признаците на определен тип кожа са очевидни (например гънки, повишено съдържание на мазнини в Т-зоната, старчески петна).

     

И също така се ръководете от чувствата си: например, ако изпиете малко вода и кожата веднага започне да изсъхва - показват ви овлажнители. Ако имате реакция към всяка нова формулировка, имате нужда от продукти за чувствителна кожа.

Освен това е важно да се вземе предвид кой сезон е. Например, когато е мразовито, кожата се нуждае от повишено подхранване и хидратация. Когато е слънчево, не забравяйте да използвате дневна козметика със SPF (повече за това по-долу).

Ако сме идентифицирали типа кожа и нейните нужди, то по този начин ще стесним няколко пъти гамата от подходящи за нас продукти.

Ние определяме типа кожа и изхождаме от това при избора на продукти

Всемогъща ли е козметиката?

Нека веднага отговорим на този въпрос: не. Козметиката не решава всички проблеми. Не се доверявайте на производителите, ако обещават, че с помощта на своите чудодейни инструменти:

• белезите и стриите ще изчезнат. Съставите действат само върху повърхността на кожата и не проникват дълбоко, където белезите „живеят“;

• порите ще се свият. Нищо не може да повлияе на естествения им размер. Единственото, което може да се постигне с помощта на козметика, е да ги направи по-малко забележими (продуктите с киселини или ретинол „работят“ върху това);

• ще намалее образуването на себум – продуктите не влияят по никакъв начин на производството му, могат да го абсорбират само на повърхността.

Видове продукти за грижа

Видовете продукти се делят на: овлажняващи, тонизиращи, ексфолиращи, почистващи.


Нека да разгледаме всеки вид поотделно.

Овлажнители

Задължително. Обикновено това са дневни и нощни кремове, нанасяме ги сутрин и вечер.

Почистващи средства

Мръсотията не се отмива с обикновена вода. Ето защо измиваме ръцете си със сапун и вода. Той е твърде агресивен за лицето, така че за тази деликатна кожа използваме по-деликатни почистващи препарати: мляко, гел, пяна.

Тоници

Те включват тонери, лосиони и серуми, които не се считат за необходима стъпка в грижата. Но те засилват ефекта на подхранващите кремове.

Ексфолианти

Те са необходими, за да помогнат на кожата да се отърве от мъртвите клетки, чиято саморегулация се забавя с възрастта. Това са ролки, ексфолианти, гомажи, както и професионални пилинги – средни и дълбоки, които могат да се извършват само от козметик. Той също така ще ви каже кой тип пилинг е подходящ за вас (и дали изобщо ще работи).

Меките домашни ексфолианти могат да тонизират дермата ви и да възвърнат сияен и здрав тен. По правило се използва или ролков пилинг, или скраб - не повече от веднъж седмично.


Научете се да четете състава

За да бъде продуктът удобен за използване, съставът му трябва да бъде балансиран: не само напълнен с полезни съставки, но и приятна по консистенция, съхраняван дълго време и да има лек ненатрапчив аромат. За това химиците и технолозите обмислят всички компоненти и техните различни комбинации. И след като продуктът бъде разработен и пуснат, от тях се изисква да посочат състава на етикета като цяло. Всички компоненти са изброени в низходящ ред: от най-високия процент до най-ниския.

   
    

Какво обикновено виждаме в състава?

ПАВ (повърхностноактивни вещества). Тяхната задача е да освободят кожата от замърсявания, поради което винаги присъстват в почистващата козметика. Повърхностноактивните вещества са меки и агресивни, като последните трябва да се избягват.

Запомнете това и се опитайте да избягвате: натриев лаурет сулфат (SLES) с кокамидопропил бетаин, натриев кокоил изетионат, саркозинат или сукцинат повърхностно активни вещества. Кокамидопропил бетаинът и повърхностно активните вещества с край на глюкозида са често срещани алергени.

Активни съставки: тези, които са отговорни за обещания ефект на продукта. Обикновено това са доказани работни вещества:

• титанов диоксид, цинков оксид: санскрин;

• витамин А: изравнява цвета на кожата и я подновява;

• витамин С: бори се с пигментацията;

• хиалуронова киселина: овлажнява и задържа влагата;

• пептиди: борят се с признаците на стареене;

• AHA киселини: ускоряват обновяването на кожните клетки;

• салицилова киселина (BHA): бори се с възпалението;

• ниацинамид (витамин В3): изглажда бръчките, има

противовъзпалителни свойства;

• пантенол (витамин В5): насърчава заздравяването на кожата;

• диметикон: омекотява кожата.

Не е толкова важно къде се намира активната съставка, като правило тя действа дори при най-ниската концентрация. Ако купувате продукти с интензивни съставки против стареене, тогава бъдете готови за ефекта, който няма да се появи веднага.

Оказва се, че парабените не са така страшни
Консерванти – те предотвратяват развитието на вредни бактерии, гъбички и микроби и удължават живота на всеки продукт. Ето списък с консерванти, които трябва да избягвате във вашата козметика: формалдехид, 2-бромо-2-нитро-1, 3-пропандиол, диазолидинил урея, DMDM ​​хидантоин, имидазолидинил урея, кватерниум-15, натриев хидроксиметилглицинат, метилизотиазолин , метилхлороизотиазолинон (MCI), бензизотиазолинон, йодопропинил бутилкарбамат.
Ами ако на етикета пише "без консерванти"? Тогава с голяма вероятност производителят използва такива антибактериални компоненти, които официално не се считат за консерванти. Този хитър трик работи с публика, която е предпазлива от парабените. Нека поговорим за тях отделно.


Парабените - толкова ли са лоши? Едно време те бяха обвинени в провокиране на рак на гърдата, но това не беше потвърдено в по-нататъшни проучвания. През 2019 г. дори беше забранено да пише за тяхната „вредност“ върху опаковки.

Разбира се, ароматите се използват, за да придадат на продуктите приятни аромати. Те могат да бъдат идентифицирани по думите парфюм или аромат. Някои парфюмни композиции могат да причинят алергии. Те включват Linalool, Geraniol, Menthol, Cananga Odorata или масло от иланг-иланг, Cinnamyl Alcohol, Citral и други. Бъди внимателен.

Какво друго да търсите при избора на козметика?

Как е опакован артикулът

Изглежда, че основното е съставът, но опаковката не е толкова важна? Това не е така: продължителността на живота на продукта директно зависи от опаковката. Ако видите, че целостта му е нарушена, оставете такъв продукт настрана. Защото, ако защитната мембрана е повредена, например, витамините (А и С) умират и средствата губят своята ефективност. По-добре е да се даде предпочитание на епруветки или бутилки с помпа - бактериите практически не попадат в такива формулировки.

Обозначения

„Хипоалергенни“: продуктите с такъв знак са предназначени за хора с особено чувствителна кожа и склонност към алергични реакции към често срещани козметични компоненти. Марката няма ясни граници, тоест производителите имат предвид почти всичко, което сърцето ви желае. Ето защо трябва да познавате дразнещите компоненти и сами да ги проследявате във формулировките на продуктите.


„Некомедогенни“: продуктите с този етикет са подходящи за хора, чиято кожа е склонна към акне, акне и акне. Марката обаче не гарантира липсата на възпалителни процеси. И тук всичко е индивидуално.

„Не е тестван върху животни“: такава козметика има определени сертификати, които са доста трудни за получаване. Следователно може да им се вярва.

„Органична козметика“: този етикет не винаги означава, че продуктите съдържат само натурални съставки. Можете да се доверите само на някои от сертификатите, потвърждаващи използването на естествени съставки и грижата на производителя за околната среда. Те включват Ecocert, Soil Association, Cosmebio, ICEA, BDIH.

Цена

Тя трябва да е разумна – не твърде нисао и не твърде висока.


От друга страна, супер ефективната козметика може да бъде и относително бюджетна. Тук е важно само да можете да разчетете състава, да намерите ценни съставки в него, да избягвате алергени и агресивни повърхностноактивни вещества.

SPF

SPF е UV защитен фактор. Важно е да е в козметиката, ако я използвате през лятото и когато сте на активно слънце.

Как да тестваме продукт за алергичност?

Тук всичко е просто: преди употреба нанесете малко количество от състава от вътрешната страна на лакътя, изчакайте няколко часа. Мястото е зачервено, сресано? Тогава този продукт не си струва да се използва.

Как да съхранявате вашите продукти за красота?

Съхранявайте козметиката на хладно и сухо място. Топлината и прекомерната влажност провокират растежа на патогенни бактерии и гъбички. Не забравяйте да спазвате срока на годност на продукта - не е препоръчително да го използвате след изтичането му.

Как да закупите качествен продукт?

Не забравяйте, че всички средства трябва да се купуват само в надеждни магазини, за да се предпазите от фалшификати (които дори могат да бъдат животозастрашаващи!). 

Рецепти за Красота
Рецепти за Красота
Admin

Брой мнения : 43
Points : 126
Репутация : 0
Join date : 15.08.2023

https://www.receptizakrasota.com/

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите